Nyugdíjkatasztrófa / Szülőtartás / Generációs összecsapások Az aktív korú családosokra egyre nagyobb terhet ró a gyerekek iskoláztatása, miközben tartalékolniuk kell később esetleg
CSOK
CSOK
Családok otthonteremtési kedvezménye
Ha a pároddal gyerekeket neveltek, vagy családalapítást terveztek, mindenképpen érdemes megfontolni, hogy lakásvásárláshoz, lakásépítéshez vagy bővítéshez igénybe vegyétek a támogatást.
A CSOK hatalmas segítség lehet lakáscél megvalósításakor, a lehetőséggel sokan élnek is. De milyen előnyöket nyújthat a CSOK neked és a családodnak?
Előnyök:
Akár 10 millió forintos vissza nem térítendő állami támogatás, amelyet lakás vásárlásához, építéséhez, vagy bővítéséhez tudsz felhasználni. A támogatás mértéke a vállalt vagy meglévő gyermekek számától függ.
A CSOK mellé akár 15 millió forint kedvezményes, fix kamatozású lakáshitelt is igényelhetsz. Ez a CSOK hitel.
A legjobb, hogy ehhez bárhol építhetsz vagy vehetsz lakást.
A CSOK esetében:
- nincs a településekre vonatkozó megkötés, a támogatás feltételeinek bármelyik városban vagy faluban lévő ingatlanok megfelelhetnek.
- A lakás értéke sincs maximálva.
Van a CSOK-nak egy speciális formája is, ez a falusi CSOK. Itt nem ilyen szabad a helyszínválasztás, mert a falusi CSOK-ot csak a jogszabályban meghatározott településeken vagy külterületen lévő lakások vásárlására és bővítésére tudod felhasználni. Ez közel 2 700preferált kistelepülést jelent. Ha ezek egyikén tervezel lakásvásárlást, bővítést vagy korszerűsítést, akkor érdemes átnézned a falusi CSOK-ról szóló útmutatónkat. A falusi CSOK-ról itt olvashatsz.
Mi kell ahhoz, hogy mindezt igénybe vehesd?
A CSOK nem elérhető mindenki számára!
Az igényléshez teljesítened kell a jogszabályban meghatározott személyi feltételeket.
Személyi feltételek:
- Magyar állampolgárság
vagy legalább 3 hónapja Magyarországon kell élned és rendelkezned kell letelepedési engedéllyel.
- Támogatott személyek: Házastársak vagy élettársak nevelt vagy vállalt gyermek/ek esetén
Meglévő gyerekek után egyedül élő szülő is igényelheti a CSOK-ot, ha a gyerekeket a saját háztartásában neveli.
Gyermekek életkora
Gyereknek számít a magzat, a várandósság 12. hetét követően, a vér szerinti vagy örökbefogadott gyermek, akivel egy háztartásban élnek, és az újonnan épített vagy vásárolt lakásba is együtt költöznek.
A CSOK vonatkozásában a gyerek nem nagykorúságának időpontjáig számít gyereknek, hanem 25 éves koráig. Ha a gyermek megváltozott munkaképességű, akkor nincs felső határ, lehet 25 évnél idősebb is.
És a gyerekeknek is 10 évig az új lakásban kell lakniuk?
(utalva arra a feltételre, hogy a CSOK-kal vállalnod kell, hogy a következő 10 éveben abban az ingatlanban laksz amire igénybe vetted.)
Természetesen ez nem jelenti azt, hogy a következő 10 évben a nagykorúvá váló gyerekek nem költözhetnek el otthonról. Ha egy 24 éves gyermeketekre is felveszitek a támogatást, akkor sem kell 34 éves koráig veletek élnie. A jogszabály nem tekinti a támogatási feltételek megszegésének azt, ha a nagykorú gyerekek elköltöznek, vagy a tanulmányaik miatt ideiglenesen máshol laknak.
Hány éven belül kell teljesíteni a gyerekvállalást?
A gyerekvállalás ennyi időn belül kell megtörténjen:
egy gyerek esetén 4 év,
két gyerek estén 8 év,
ha 10 millió forint támogatást igényeltetek, akkor a gyerekek számától függetlenül 10 év.
- Büntetlen előélet
amelyet erkölcsi bizonyítvánnyal tudsz igazolni
- Köztartozás mentesség
Ha van köztartozásotok, és az több mint 5000 forint, akkor sem utasíták el a kérelmeteket emiatt. 14 napotok van arra, hogy rendezzétek a tartozást, és így az igényléseteket elfogadhatják.
Akkor negatív KHR státusszal sem kapom meg a CSOK-ot?
De igen. A CSOK nem hitel, hanem támogatás, ezt nem kell visszafizetnetek. Itt nem feltétel az, hogy nem szerepelhettek a KHR negatív adóslitáján. Ha viszont CSOK hitelt is igényelni szeretnétek, ott negatív státusz mellett már nem kaphattok hitelt.
- TB jogviszony
A CSOK feltétele, hogy az igénybe vevő, ha párként igénylitek, akkor legalább az egyik fél, 30 napnál frissebb okirattal igazolni tudja, hogy TB támogatott.
Az elvárt minimum idő 180 nap, amelyben maximum 30 napos megszakítás lehet. A jogosultsági időszakokat összeszámítják. Ha ezekben több kisebb, 30 napnál rövidebb megszakítás van, azt az időszakot folyamatosnak tekintik.
Kivétel:
Három vagy több gyerek utánúj lakás vásárlására vagy építésére viszont csak akkor kérhetsz CSOK-ot, ha legalább 2 éves társadalombiztosítási jogviszonyod van.
Ha külföldön dolgozol
A külföldi TB jogviszony is elfogadható, ha a külföldi hatóság erről igazolást állít ki. Ez alól van egy kivétel, ha az Egyesült Királyságban dolgozol. Angliai munkavégzés esetén nem szükséges ezt az ottani hatósági igazolással bizonyítanod, erre megfelelő egy, a brit foglalkoztatód által kiállított munkáltatói igazolás is.
A munkáltatói igazolás akkor elfogadható, ha 30 napnál nem régebbi, teljes bizonyító erejű közokiratba foglalták és hivatalos magyar fordítás van róla. Ha 2 év TB jogviszonyt kell igazolnod a CSOK-hoz, akkor figyelned kell arra, hogy munkáltatói igazolással csak legfeljebb 1 évet igazolhatsz. A másik 1 évről a brit hatóság által kiállított igazolást kell benyújtanod.
Ezzel a szabállyal a Nagy-Britanniában élő és dolgozó családok hazatérését szeretnék megkönnyíteni, de ez a könnyítés nem automatikusan jár, hanem egy lehetőséget jelent abban az esetben, ha a bank elutasítja a pár kérelmét. Ilyenkor kérelmet kell benyújtani a kormányhivatalnak, ahol méltányossági alapon döntenek arról, hogy a hatósági igazolás helyett a munkáltatói igazolást is elfogadják.
És mikortól kell itthon laknotok?
Külföldi TB jogviszony esetén nyilatkozni kell arról is, hogy legalább az egyik igénylő 180 napon belül Magyarországon lesz TB támogatott. Ha tehát a pároddal külföldön éltek, akkor vállalnotok kell, hogy a következő fél éven belül legalább egyikőtök Magyarországon vállal majd munkát.
Nem dolgozol?
Ha még nem dolgozol, akkor is lehetsz jogosult a CSOK-ra, ha egy középfokú vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos diákja vagy. Erről egy olyan teljes bizonyító erejű magánokiratban szükséges nyilatkoznod, amely tartalmazza az iskola adatait, valamint a képzésre vonatkozó információkat, kezdetét és a befejezés várható időpontját is.
Ha hitelt is veszel fel a támogatás mellé, akkor keresztül kell menned a bank hitelbírálati folyamatán is. Ez a bankok saját szabályai alapján történik, ami bankonként eltérő lehet, és ebben az esetben a CSOK feltételein túl további követelményekkel is számolnod kell..
Mi kell még a támogatáshoz?
A meglévő vagy vállalt gyermekek számán túl a jogszabály a kiszemelt vagy építendő ingatlanra vonatkozóan is tartalmaz kritériumokat. Meghatározza például azok minimális hasznos alapterületét és a tulajdonviszonyra vonatkozóan is egyértelmű feltételeket szab.
Tulajdonviszonyokra vonatkozó szabály:
A lakásban kizárólag az igénylő szerezhet tulajdonrészt. Ha nem egyedülálló szülőként igényled a CSOK-ot, akkor a pároddal mindkettőtöknek szerepelnie kell a tulajdoni lapon.
Hasznos alapterület:
A jogszabály meghatározza a lakás minimális hasznos alapterületét. A hasznos alapterület számításánál az alábbi helyiségeket veheted figyelembe:
- előszoba, közlekedő,
- nappali,
- hálószoba,
- étkező,
- konyha, étkezőkonyha,
- fürdőszoba,
- WC,
- kamra, tároló,
- gardrób,
- mosókonyha,
- kazánhelyiség és
- egyéb fűthető helyiség.
A hasznos alapterületbe nem számít bele a garázs, a terasz és a pincehelyiségek. Minden helyiségnek fűtöttnek kell lennie, csak így számítanak bele a hasznos alapterületbe.
Az építés befejezéséig CSOK többször is felvehető
Ha új ingatlan építésére kéritek a támogatást, akkor kétszer is felvehetitek. Ezt akkor tehetitek meg, ha mégis több gyermek után igényelnétek, mint amennyi után eredetileg terveztétek.
Ha tehát neveltek vagy vállaltatok 2 gyermeket, de született egy harmadik is, vagy vállalnátok egy harmadikat, akkor rá újra igényelhetitek a CSOK-ot. Ilyenkor a korábban kapott támogatást levonják a most igényelhető összegből, és a kettő különbözetét kapjátok meg.
Az újabb igénylés csak akkor lehetséges, ha az építkezés még folyamatban van, és a használatbavételi engedélyt még nem kapta meg a lakás. Ha egyszerű bejelentéshez kötött, akkor pedig még nem jelentettétek be, hogy elkészült.
FONTOS TUDNIVALÓ!
A CSOK-ot arra találták ki, hogy segítsék a családokat megfelelő lakáshoz jutni. A támogatás ideje 10 év, tehát hosszú távú elköteleződést jelent. A támogatás igénybevételével azt is vállalod, hogy a következő 10 évben abban a lakásban élsz majd a családoddal. Ezért ha a feltételeknek meg is felelsz, akkor is érdemes tájékozódnod, és alaposan megfontolni a választást.
A CSOK felvételekor az állam a lakásra 10 évre jelzálogot, valamint elidegenítési és terhelési tilalmat jegyeztet be, ez idő alatt az ingatlant sem eladni, sem albérletbe kiadni nem lehet, hiszen a családnak magának kell ott laknia. Nem használható hitelhez fedezetként, és nem lehet a lakásban a támogatottokon kívül másnak bejelentett lakcíme.
MOST, HOGY TUDOD MIVEL VAN DOLGOD. ITT AZ IDEJE, HOGY AZT IS MEGTUDD MI AZ AMI JÁR NEKED!
Mennyi pénzt kaphatok?
Az elérhető összeg két részből áll.
Egyrészt van egy vissza nem térítendő állami támogatás és ha legalább 2 gyereket neveltek vagy vállaltok, akkor felvehetsz mellé egy kamattámogatott hitelt, vagy más néven CSOK hitelt.
Ha megkaphatjátok a maximális, 3 gyerek után járó CSOK-ot, és ehhez CSOK hitelt is felvesztek, akkor ez önmagában 35 millió forint. Ebből 10 millió a támogatás, amit nem kell visszafizetnetek, a 15 milliós hitel pedig a kamattámogatás miatt nagyon kedvező.
DE EZ NEM MINDEN!
Új lakás vásárlása után a 27% helyett kedvezményes 5%-os áfát kell csak felszámítani a vásárláskor, de CSOK igénylésekor ezt nem kell megfizetnetek.
Építéshez és bővítéshez igénybe vehettek adó-visszatérítést, így ha megfelelő számlákkal tudjátok igazolni a munkálatokat, gyakorlatilag áfa-mentesen építkezhettek.
Vásárláskor elengedik a vagyonátruházási illetéket. Ezt normál esetben új vagy használt lakás vásárlásakor kell megfizetni, és a vételár 4%-a.
Mit jelent ez?
A CSOK-hoz tehát még jelentős könnyítéseket is kaphattok. Ezeknek az értéke összesen akár magasabb is lehet, mint maga a támogatás. Ha például egy 30 millió forint értékű lakást vesztek, akkor csak az illeték 1 200 000 forint, amit nem kell az államnak befizetnetek.
Támogatás összegek:
A támogatási összegek a gyerekek száma mellett attól is függenek, hogy építésre vagy használt lakás vásárlására fordítod a pénzt. Egy gyerek esetén építésnél és vásárlásnál is 600 000 forintot kaphattok, ez a támogatás minimuma. Ehhez még nem igényelhettek CSOK hitelt, de az áfa-visszatérítést ekkor is megkapjátok, és a vagyonátruházási illetéket sem kell megfizetnetek.
Ha több gyereketek is van, vagy többet vállaltok, akkor a támogatási összegek már eltérnek. CSOK hitelt is igényelhettek, és a többi kedvezmény is jár. A jogszabály pontosan meghatározza, hogy melyik ingatlancélhoz és milyen gyerekszámhoz pontosan mennyi támogatást kérhetsz.
ÖSSZEGEZVE a CSOK támogatást ezekre kaphatod meg:
- új lakás vagy ház építése,
- új lakás vagy ház vásárlása,
- tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés, ha ezzel új lakás jön létre,
- használt lakás vagy ház vásárlása,
- meglévő lakás bővítése.
Felújításra tehát a CSOK-ot nem használhatod, muszáj bővítened. A bővítés azt jelenti, hogy az eredeti lakásodat legalább egy helyiséggel megtoldod, így az alapterülete nagyobb lesz, mint korábban volt. Ezen kívül bővítésnek számít az olyan tetőtér-beépítés vagy emelet-ráépítés, amikor így nem jön létre új lakás.
TIPP:
Ha csak felújítani szeretnél, akkor igénybe veheted a Gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatását, vagy népszerű nevén lakásfelújítási támogatást. Ennek keretében a felújítás költségeinek 50%-át a bemutatott számlák alapján utólag visszakaphatod támogatásként, legfeljebb 3 millió forintot.
A támogatáson belül 50% lehet az anyagköltség, és 50% a munkadíj aránya. A Lakásfelújítási támogatásról itt olvashatsz bővebben. LINK
És mi a helyzet a Babaváró hitellel?
Ha Babaváró támogatást is igényeltek, akkor az is beszámítható önerőként, de nem mindig teljes egészében. Ha a Babaváró igénylése és a lakásvásárlás között kevesebb, mint 3 hónap telik el, akkor jellemzően csak a 75%-a lehet önerő.
Arra is figyeljetek, hogy a Babaváró szintén egy hitel, amit – hacsak nem szüneteltetéssel indítjátok a futamidőt – törlesztenetek kell. Viszont előnye, hogy szabad felhasználású, és ha a futamideje alatt újabb gyermeketek születik, akkor végig kamatmentes.
Új lakás építésénél elszámolható munkálatok:
Építési és felújítási munkák keretében sem számolható el minden felmerülő költség teljes mértékben. Az alábbiakban részletesen bemutatjuk, hogy pontosan milyen munkálatokra veheted igénybe a CSOK-ot új lakás építése esetén, és hogy mi számít bővítésnek és korszerűsítésnek egy használt lakásnál.
- Új lakásnál nem számít bele az ingatlan árába a telek ára. A bekerülési költségek az alábbi tételeket tartalmazhatják:
- az új lakás épületszerkezeteinek, közös használatra szolgáló helyiségeinek és központi berendezéseinek építési költségeit,
- helyiségeinek, tárolóhelyiségeknek (ideértve a különálló épületben lévő tüzelőanyag-tárolót, a lomkamrát), melléképítményeknek (ideértve a hulladéktartály-tárolót, a közműpótló építményeket és berendezéseket, a közmű-becsatlakozás építményeit), egyéb építményeknek (ideértve a lakótelek homlokvonalán álló kerítést, az építésügyi hatóság által előírt kerítést, az épület megközelítését szolgáló tereplépcsőt, lejtőt és járdát, valamint támfalat és szivárgó övárkot), valamint garázs építési költségeit,
- a közműbekötések építési költségeit,
- a lebonyolítási költségek, köztük a műszaki tervezés, a hatósági engedélyezés és a műszaki ellenőrzés költségeit,
- az útépítési és közművesítési hozzájárulást,
- a távfűtés bekapcsolási díjat,
- az elektromos hálózat fejlesztési hozzájárulásokat,
- az új lakáshoz kapcsolódó közterületi út, járda és közműépítési költségeket és hozzájárulásokat,
- az új lakás megépítéséhez szükséges földmunka elvégzésének költségeit,
- az új lakás megépítése érdekében felmerült építménybontási költségeket,
- a tetőtér-beépítéssel vagy emelet-ráépítéssel létrehozott új lakáshoz vezető lépcső kialakításának költségeit.
Bővítés, korszerűsítés
Használt lakásoknál bővítésnek minősül, ha legalább egy lakóhelyiséggel megnöveled a lakás alapterületét, vagy ha beépíted például a tetőteret. Ebben az esetben a tetőtér-beépítéssel nem lehet két külön lakást létrehozni, tehát a meglévő lakáshoz kell tartoznia a tetőtérnek vagy új emeletnek is. A bővítéshez a költségvetést be kell nyújtanotok a banknak, ahol jóváhagyják.
Bővítés lehet:
- a lakás épületszerkezeteinek, közös és tároló helyiségeinek építési költsége (különálló épületben ezek nem építhetők meg),
- műszaki tervezés, hatósági engedélyeztetés és műszaki ellenőrzés költsége,
- a bővítéshez szükséges földmunka költsége,
- a bővítéshez szükséges épületbontás költsége.
- A korszerűsítésnél az alábbi munkálatokat lehet figyelembe venni, ezek közül egyszerre többet is:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan lakásban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, akár megújuló energiaforrások alkalmazásával,
- az épület szigetelése (hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatok),
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- kémény építése, korszerűsítése,
- belső tér felújítása (beleértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást),
- melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30%-áig, valamint
- a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20%-áig.
- Korszerűsítésnél nem nyújthattok be olyan számlát, amit a Gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatása (más néven Lakásfelújítási támogatás) kapcsán már elszámoltatok.
Hogyan kaphatom meg CSOK-ot? Hogyan és milyen ütemezés szerint folyósítják a pénzt, és mit kell igazolni?
A CSOK-ot az erre kijelölt bankoknál igényelheted. A választott bank ellenőrzi, hogy jogosultak vagytok-e a támogatásra, és a pénzt is ő folyósítja. A bank minden szükséges dokumentumot ellenőriz, és ha nem felelsz meg a feltételeknek, a kérelmedet elutasíthatja.
Milyen dokumentumok szükségesek az igényléshez?
A falusi CSOK és normál CSOK igényléséhez is ugyanazokra a dokumentumokra lesz szükség.
Egyrészt kellenek személyes dokumentumok:
- személyi azonosságot igazoló dokumentum (személyi igazolvány)
- lakcímkártya
- adókártya (az igénylők és gyermek adókártyája is kell)
- külföldi állampolgár tartózkodási, letelepedési engedélye
- 30 napnál nem régebbi igazolás a TB jogviszonyról (az egyik fél részéről)
- ha az igénylő elvált, akkor a válási határozat, illetve rendelkezés a gyermek elhelyezéséről
- várandósság esetén várandósgondozási könyv vagy orvosi igazolás a várandósságról
Szükség van továbbá a lakással kapcsolatos dokumentumokra:
- adásvételi szerződés
- építési engedély vagy határozat
- tervdokumentáció
- költségvetés az építéshez, bővítéshez vagy korszerűsítéshez (ehhez a bank formanyomtatványt ad)
- társasház esetén alapító okirat
- osztatlan közös tulajdon esetén használati megosztás (ezt ügyvéd is ellenjegyzi), illetve ha vásároltok is, akkor a többi lakó nyilatkozata az elővásárlási jogról való lemondásról.
Azért, hogy az ügyintézés egyszerűbb legyen, számos dologról elég nyilatkozni, nem kell mindenről hivatalos igazolás. A nyilatkozatok tartalmát a NAV ellenőrizni fogja. Nyilatkozatot adhattok be:
- a büntetlen előéletről
- arról, hogy nincs köztartozásotok
- hogy házastársak vagytok (ha gyermeket is vállaltok, és ez feltétel)
- a meglévő gyermekekről
- arról, hogy a gyermekek az igénylővel közös háztartásban élnek
- az örökbefogadásról
- arról, ha a gyermek az igénylő gyámsága alatt áll
- a hallgatói jogviszonyról
- arról, hogy külföldről hazaköltözve vállalod, hogy 180 napon belül Magyarországon lesz TB jogviszonyod
- arról, hogy az ingatlant nem családtagtól vásárolod
- a korábban felvett támogatásokról.
A nyilatkozat lehetősége segítséget jelenthet a dokumentumok összeállításában, de természetesen az eredti dokumentumokat is benyújthatjátok a nyilatkozatok helyett.
A CSOK-ot például akkor kell visszafizetnetek,
- ha a vállalt gyerekek nem születnek meg, (ha kevesebb gyerek születik, mint amennyit vállaltatok, akkor a különbözetet kell visszafizetnetek),
- ha elváltok,
- ha a lakásra vonatkozó feltételek nem teljesülnek (eladjátok, kiadjátok, lebontjátok vagy nem lakáscélra használjátok),
- ha az építési vagy bővítési munkák nem készülnek el, vagy nem időben és megfelelő mértékben,
- ha a beadott nyilatkozatok tartalma nem valós.
Muszáj mindig visszafizetni a támogatást?
Léteznek olyan esetek, amikor el lehet tekinteni a visszafizetéstől, ilyen például az igénylő házaspár egyik tagjának a halála, megváltozott munkaképességűvé válása, vagy ha igazolják, hogy a gyermekvállalás orvosilag ellenjavallt vagy nem lehetséges számukra. A jogszabály tételesen felsorolja ezeket az eseteket.
Ha mégis megszabadulnál CSOK-os ingatlanodtól: hogyan válts úgy, hogy a támogatás összegét ne kelljen visszafizetned
Hiába terveztél alaposan és gondoltad át részletesen, hogy milyen ingatlanra van szüksége a családodnak, mégis előfordulhat, hogy a 10 éves ottlakási kötelezettség lejárta előtt másik lakásba vagy házba szeretnétek költözni.
Ennek számos oka lehet, például azért, mert te vagy a párod másik városban fogtok elhelyezkedni, vagy mert a jelenlegi lakásotok már kicsi nektek. Tekintve, hogy az állam jelzálogot és elidegenítési jogot jegyeztet be a CSOK-kal támogatott ingatlanokra, azokat nem lehet eladni, de még elcserélni sem.
Természetesen dönthettek úgy, hogy visszafizetitek a CSOK-ot és úgy vesztek új lakást, de ez talán kevésbé valószínű, mint az, hogy olyan utat kerestek, ahol lakhelyet válthattok, de a támogatást is megtarthatjátok. Erre is van lehetőség, bár meglehet, hogy anyagi vonzata lesz.
Dönthetsz úgy, hogy előbb eladod a CSOK-os ingatlanodat, majd 60 napon belül vásárolsz egy új lakást. A lakásotok eladását 30 nappal korábban be kell jelenteni az illetékes járási hivatalnál, és 60 nap áll rendelkezésetekre az új ingatlanra vonatkozó adásvételi szerződés megkötésére.
Az újonnan megvásárolt lakásnak mind hasznos alapterület, mind érték tekintetében nagyobbnak kell lennie a korábbi lakásnál, mert csak ebben az esetben tarthatod meg a támogatás teljes összegét. Ha az új lakás értéke vagy alapterülete kisebb a meglévőnél, akkor ki kell számolni, hogy milyen összeget kellene visszafizetned az értékkülönbözet miatt, és milyet az alapterület-különbözet miatt, és a kettő közül a magasabbat kell visszatérítened.
Hasonló cikkek
A nemrégiben megjelent 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szerint
Egy korábbi kormánybejelentést követően a CSOK átalakításának részletszabályait tartalmazó kormányrendeletek 2023. július 11-én jelentek meg: ezek a 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet a