KGFB – Kötelező gépjármű felelősség biztosítás Ez az a biztosítás ami nélkül egyetlen autó sem hajthat ki a forgalomba Magyarországon. Mint a
Minden, amit tudnod kell a CASCO-ról
Miért köss CASCO biztosítást?
Ezt nem kötelező megkötnöd a KGFB-vell ellentétben. Viszont jármű célú hitelfelvétel vagy lízing esetében azonban számítanod kell arra, hogy kötelező feltétel a CASCO biztosítás.
Nem kötelező, de érdemes mert a kötelező felelősségbiztosítás nem terjed ki a következő károkra:
- Saját hibás balesetben keletkezett károk,
- Mások által okozott, de személyük nem ismert vagy felelősségük nem bizonyítható, illetve a kár valamiből kifolyólag nem hajtható be rajtuk.
- Vadkár
- Természeti tényezők által okozott károk (elemi károk)
- Lopáskár
Ezen károk biztosítására a CASCO biztosítás nyújt lehetőséget.
Legfőbb előnyei
A jármű vezetés már alapvetően egy nagyon veszélyes tevékenység, ezért a casco nem mondható egy kifejezetten olcsó mulatságnak. A legtöbb esetben viszont megtérül az ára hiszen bármikor szenvedhetünk olyan balesetet aminek akár milliós nagyságrendű lehet az ára. Valamint azt is bele kell számolni, hogy ha a gépjárműved meghibásodik és nem tudod használni akkor a CASCO kölcsönautót is biztosíthat számodra, így a javítás ideje alatt sem borul fel a hétköznapi rutinod, minden mehet tovább a rendes kerékvágásban.
Mikor érdemes mindenképpen kötnöd és mikor nem?
- Ha új autót vásárolsz akkor mindenképp ajánljuk.
- Amennyiben 13 évnél régebbi használt autód van arra a biztosítók általában nem vállalnak kockázatot, ha pedig mégis akkor az jelentősen túl van árazva.
Milyen területre terjed ki?
Általában Európa területére, de egyes biztosítóknál lehetnek eltérések.
Mit tartalmaz?
Megkülönböztetjük az alap biztosítást és az ehhez kapcsolódó kiegészítő biztosításokat.
Alap biztosítás tartalma:
1. Töréskár
Karosszéria, alkatrész, tartozékok bármely kívülről ható, baleseti jellegű vagy idegen személy által okozott sérülése. A vadkár és a gázolásból eredendő sérüléseket is ide soroljuk.
2. Elemi kár:
Nem állat vagy ember, hanem a természet erői bánnak el a járműveddel. Jégverés, árvíz, kő és földomlás, villámlás, talaj beomlása, vagy a szélviharban kicsavarodott fa esik rá a kocsidra.
3. Lopáskár
Az autódat vagy annak alkatrészeit ellopják és nem kerülnek elő.
4.Üvegtörés
Legyen szó felpattanó kavicsról, vagy szélben letört faágról, ha betörik a szélvédőd akkor a casco biztosítás kifizeti a kárt.
A casco biztosítások között is vannak eltérések, vannak teljeskörű és részleges biztosítások. A teljeskörű az mind a 4 kockázatnak a fedezetét vállalja, a részleges pedig csak kettő vagy három fedezetet vállalnak a fentiek közül.
Kiegészítő biztosítások:
- Balesetbiztosítás
- Üvegkár
- Extra tartozékok biztosítása
- Poggyászbiztosítás
- Kölcsöngépjármű-biztosítás
- Külföldi jogvédelmi segítségnyújtás
- Autósegély és asszisztenciabiztosítás
Bónusz fokozatok léteznek a CASCO-nál is?
Igen, a CASCO esetében is létezik bónusz rendszer. Ha ritkán, vagy egyáltalán nem veszed igénybe a casco biztosításod szolgáltatásait akkor évről évre alacsonyabb díjat kell fizetned. Ellenkező esetben pedig egyre többet, pontosítva minden második káresemény után egy fokozatot eshetsz vissza.
Előfordulhat, hogy mégsem fizet a biztosító?
- A szokásosak kizárások itt is érvényesek: terrorcselekmény, háborús helyzet, tömegmegmozdulások (tüntetés, forradalom, zavargás)
- Ha gépjárműved engedély nélküli átalakításából fakadó károk esetén szintén mentesül a biztosító.
- A szerződő vagy a biztosított, esetleg velük egy háztartásban élő személy szándékos, súlyosan gondatlan vagy jogellenes kár okozása esetén a biztosítónak nem kell teljesíteni a kötelezettségét. Vagysis:
- Ha a gépjárművet érvényes jogosítvány nélkül vezeted vagy kölcsön adod valakinek aki így tesz.
- Alkohol, kábítószer vagy a vezetési képességedet befolyásoló gyógyszer hatása alatt állsz.
- A biztosítási eseménnyel összefüggő szándékos bűncselekményt követsz el, magyarul biztosítási csalással próbálkozol.
- Lopás esetén, ha a védelmi előírásoknak nem felel meg a gépjárműved.
- Ha a jármű bármely kulcsát, törzskönyvét, forgalmi engedélyét vagy a vagyonvédelmi berendezésének távirányítóját a lopásakor a járműben hagytad.
Valamint a köteles vagy a kárt tőled telhetően megelőzni és enyhíteni.
Kárbejelentés
A kár észlelését követő két munkanapon belül be kell jelentened a biztosítónak.
A bejelentésnek tartalmaznia kell:
- a károsodott vagyontárgy megnevezését és a kár bekövetkezésének helyét,
- a káresemény időpontját, okát és rövid leírását,
- a károsodás mértékét (megállapított vagy becsült értéket),
- a kárrendezésben közreműködő – a biztosítottat, szerződőt képviselő – személy vagy szervezet nevét.
Valamint a kárösszeg megállapításához az alábbi iratokat kell bemutatni a biztosító részére:
- a biztosítási kötvényt és a díjfizetésről szóló igazolást
- a jármű forgalmi engedélyét,
- a gépjármű vezetőjének vezetői engedélyét
- szabálysértési- vagy büntetőeljárás esetén a jogerős határozatot vagy ítéletet
- lopáskár esetén a rendőrségi feljelentés másolatát, továbbá a nyomozást megszüntető határozatot, igazolást.
- teljes gépkocsi lopás esetén a gépjármű forgalomból történő hatósági kivonásáról szóló határozatot, a forgalmi engedélyt, ennek hiányában a rendőrség által kiállított hiteles másolatot.
- tűz- vagy robbanáskár kapcsán a tűzrendészeti hatóság állásfoglalását a kár keletkezésének okáról.
Lopáskár esetén köteles vagy a jármű összes kulcsát és a vagyonvédelmi berendezések vezérlő elemeit a biztosítónak leadni. Amennyiben az ellopott jármű, vagyontárgy az ellopást követően megkerül, a biztosított köteles e tényt a tudomására jutás után két munkanapon belül a biztosítónak bejelenteni.
Biztosító szolgáltatása sérült jármű esetén
- Szemle – kárfelvételi jegyzőkönyv
- A biztosítók a kárösszeget a kár megállapításához szükséges utolsó irat, dokumentáció beérkezésétől számított 15 nap alatt kifizetik, kivéve, amikor a teljes járművet ellopták.
- Amennyiben a teljes járművet ellopták a kárösszeg kifizetése legkorábban a rendőrségi feljelentéstől számított 60. napon lehetséges. A 15 napos teljesítési határidőt ettől a naptól (60.) kell számolni. Ha a nyomozás időben elhúzódik van lehetőséged előleget követelni a biztosítótól.
Mennyit fizet a biztosító?
1. Amennyiben a károk javítással helyreállíthatók:
- A biztosítási káresemény kapcsán megsérült vagyontárgyaid számlával igazolt helyreállítási költségét téríti meg. A számlának a hazai átlagos árszínvonalnak megfelelőnek kell lennie, ennek ellenőrzésére a káresemény időpontjában aktuális AUDATEX rendszer segít a biztosítóknak.
- Térítésre kerül még a sérült járműved mentésével, szállításával, tárolásával összefüggően igazoltan és indokoltan felmerült költségek, ezek nagyságát azonban a legtöbb biztosító káreseményenként maximálja.
2. Totálkár
- lopás
- rablás
- megsemmisülés
- gazdaságtalan a helyreállítás (gazdasági vagy műszaki totálkár)
Gazdasági, illetve műszaki totálkár esetén a biztosító a maradványértékkel (roncs értékével) csökkentett pótlási értéket téríti meg. A maradvány a a te tulajdonodban marad. Lopáskár esetén természetesen a teljes pótlási érték megtérítésre kerül.
Miért kell önrészt vállalnod?
Az önrész az az összeg amit a kárból téged terhel. A biztosítók igyekeznek érdekeltté tenni téged a kármegelőzésben, a kár enyhítésében. Másrészt viszont az önrészeknél szereplő minimum összeg alkalmazása megelőzi azt, hogy a biztosító jelentős költségeket fordítson kisebb összegű, un. bagatell károk felvételére, rendezésére.
Általában több önrészesedési lehetőség közül tudsz választani. Ezeket relatív (százalékos) és abszolút (fix összegű, minimális) mértékben is meghatározzák. Kár esetén a magasabbat kell fizetned.
Díjfizetési határidő
A KGFB-vel ellentétben itt nem 60-, hanem 30 nap türelmi időd van. Amennyiben a szerződés kezdetétől számított 30. nap elteltével sem fizeted be az biztosítási díjat akkor megszűnik a szerződés.
Mire kell ügyelni szerződéskötéskor?
Mielőtt bármit is aláírnál olvasd el a feltételeket, a felmerülő kérdéseid pedig írd össze és fordulj tanácsadódhoz, hogy megfelelő gondossággal tudj eljárni az üzemeltetés során.
Tartozz a pénzügyileg tudatos emberek csoportjába
Kérd szakértőink segítségét! Egy díjmentes konzultáció keretein belül biztosan megtaláljuk azt a megoldást ami leginkább illik hozzád. Amennyiben elégedett voltál velünk, a jövőben bizalommal fordulhatsz tanácsadódhoz pénzügyi kérdéseiddel kapcsolatban.
Hasonló cikkek
Zöldkártya rendszer Eredete és célja A két világháború közötti időben a nemzetközi autós idegenforgalom fellendülése miatt Európa szerte felmerült a gondolat, hogy