Radikálisan megváltoznak a CSOK és a babaváró hitel igénybevételének feltételei – mutatjuk, hogyan

Kepcsok

Egy korábbi kormánybejelentést követően a CSOK átalakításának részletszabályait tartalmazó kormányrendeletek 2023. július 11-én jelentek meg: ezek a 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet a kistelepüléseken nyújtható otthonteremtési támogatásokról, és a 303/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet a babaváró támogatásról szóló 44/2019. (III.12.) Korm. rendelet módosításáról. A bennük foglalt változtatások jelentősen átalakították a családtámogatási rendszert: megváltoztatták a babaváró hitel feltételeit, megszüntették a CSOK városokban való felvételének a lehetőségétét, és a kistelepüléseken elérhető CSOK rendszerét is átalakították. Egyes új szabályok csökkentik az elérhető támogatások számát és mértékét, míg mások bővítik. De aki még a régi rendszer szerint venné igénybe a családtámogatásokat, nem kell aggódnia: az új szabályok 2024. január 1-től, sőt egyesek csak 2025. január 1-től alkalmazandóak.

Babaváró hitel – szűkebb feltételek, megnövelt összeg  

Ezidáig a babaváró hitel maximális összege 10 millió Ft volt, és csak olyan házaspárok vehették igénybe, ahol a feleség legfeljebb 40 éves volt. Ez a következőképpen fog változni: először 2024. január 1-től 2025. január 1-éig a hitel maximális összege 11 millióra emelkedik, viszont ha betöltötte már a 30 évet, de még nem érte el a 41 éves kort, akkor csak abban az esetben vehető igénybe a babaváró hitel, hogyha igazolja a legalább 12 hetes várandósságát.A várandósság betöltött 12. hetét és a szülés várható időpontját várandósgondozási könyvvel vagy a kezelőorvos által kiállított, meghatározott tartalmú dokumentummal kell igazolni, hozzájárulva ezen adatok kezeléséhez. 2025. január 1-től viszont csak abban az esetben vehető igénybe a babaváró hitel – a megemelt, 11 millió Ft-os maximális összeggel – ha a feleség életkora nem haladja meg a 30. évet.

A babaváró hitel maximális törlesztőrészlete 2024-től 51 000 Ft-ra emelkedik (korábban 50 000 Ft volt), kamattámogatott hitelként pedig az ügyfelek számára a 0 %-os kamatozása megmarad. 

Amennyiben 1. nem érkezik meg 5 éven belül a baba, 2. elválnak a hitelfelvevők anélkül, hogy 5 éven belül gyermekük születne, 3. mindketten külföldre költöznek a futamidő alatt, 4., ha kiskorú gyermek nevelése más személyhez kerül, továbbra is „büntetőkamatot” kell fizetni az állami kamattámogatás miatt. Miután az állami kamattámogatás csökkent, ez jó eséllyel az előző szabályozáshoz képest kisebb visszafizetendő összeget jelent, viszont ha a jegybanki alapkamat 3 százalékponttal növelt értéke magasabb a kamattámogatásnál, akkor az előbbit kell fizetni, ami a korábbiakhoz képest is komolyabb visszafizetést jelent (erre magas jegybanki alapkamat esetén van esély). 

A babaváró hitelre járó támogatások nem változnak: 1. ha 5 éven belül jön a baba, akkor nemcsak az első 5 évben, hanem a futamidő végéig kamatmentes marad a hitel, 2. a második (új) gyermek érkezése esetén az aktuális tartozás 30%-át, a harmadik (új) gyermek érkezése esetén a 100%-át elengedik, 3. az első és a második gyermek érkezése után három évig felfüggeszthető a hitel törlesztése (ikrek esetén ez további 2 évvel kérelemre meghosszabbítható). 

Az átalakított CSOK milyen ingatlanra és célokra használható fel?

 

2024. január 1-től a CSOK szabályai is megváltoznak – onnantól fogva:

1, csak bizonyos preferált kistelepüléseken (a teljes lista az érintett kistelepülésekről itt található) vagy 

2, települések (ebbe beleértendő a listán nem szereplő nagytelepülések is) külterületén található ingatlanok esetén lehet igénybe venni. Külterületen levő ingatlan esetén az ingatlan akkor megfelelő, ha az ingatlannyilvántartásban tanya vagy birtokközpont néven szerepel, és van rajta az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott, a rendeletben előírt lakhatási feltételekkel rendelkező ingatlan. Ezek a lakhatási feltételek: 

       a lakhatás feltételeinek megfelelő, az ingatlan-nyilvántartásban lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott ingatlan a hozzá tartozó földrészlettel, amely rendelkezik legalább:

       12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel – ennek
hiányában legalább 4 négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel,

       fürdőhelyiséggel és WC-vel

       közműves villamosenergia-szolgáltatással

       egyedi fűtési móddal

       közműves szennyvízelvezetéssel, vagy ha nincs a településen (településrészen) közműves szennyvízelvezetés, akkor a szennyvíz tisztítása és elhelyezése egyedi szennyvízkezelő berendezéssel vagy tisztítómezővel ellátott oldómedencés műtárggyal vagy időszakos tárolása egyedi, zárt szennyvíztárolóban történik

       közműves ivóvíz-szolgáltatással, vagy ha a településen (településrészen) nincs közműves ivóvíz-szolgáltatás, akkor a telken ivóvíz minőségű vizet szolgáltató kút van.

Az összegző néven kistelepülési CSOK az alábbi célokra használható fel:      

       új egylakásos lakóépület vásárlására vagy építésére – tehát új társasházi lakás, vagy többlakásos lakóépület vásárlására vagy építésre nem, ami ugyan a kistelepüléseken ritkább, de létező jelenség

       meglévő használt lakás korszerűsítése és/vagy bővítése – abban az esetben is igénybe vehető erre CSOK, ha korábban a használt lakás megvásárlásához korábban igénybe vettél már CSOK-ot. 

       használt lakás vásárlása ÉS korszerűsítése és/vagy bővítése – tehát kizárólag használt lakás vásárlására nem igényelhető az új CSOK.

CSOK maximális támogatási összegek 2024-től

 

Új lakóház esetében elérhető CSOK támogatás összege 2024-től nem változik a jelenlegi „falusi” CSOK-hoz képest:

       1 gyermek esetén 600 ezer Ft;

       2 gyermek esetén 2,6 millió Ft;

       3, vagy több gyermek esetén 10 millió Ft.

A támogatás maximális összege használt lakás vásárlása és korszerűsítés és/vagy bővítés esetén:

       1 gyermek esetén 1 millió Ft (a jelenlegi 600 ezer Ft helyett);

       2 gyermek esetén 4 millió Ft (a jelenlegi 2,6 millió Ft helyett);

       3, vagy több gyermek esetén 15 millió Ft (a jelenlegi 10 millió Ft helyett).

Itt érdemes megjegyezni, hogy használt lakás vásárlása és bővítése/korszerűsítése esetén a használt lakás vásárlására az igényelt összeg legfeljebb 50 %-át lehet felhasználni. 

A támogatás maximális összege meglévő ingatlan korszerűsítése esetén:

       1 gyermek esetén 500 ezer Ft (a jelenlegi 300 ezer Ft helyett);

       2 gyermek esetén 2 millió Ft (a jelenlegi 1,3 millió Ft helyett);

       3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió Ft (a jelenlegi 5 millió Ft helyett).

A támogatás maximális összege bővítés, vagy bővítéssel egy idejű korszerűsítés esetén:

       1 gyermek esetén 600 ezer Ft (a jelenlegi 300 ezer Ft helyett);

       2 gyermek esetén 2 millió Ft (a jelenlegi 1,3 millió Ft helyett);

       3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió Ft (a jelenlegi 5 millió Ft helyett).

 A CSOK-hitel 2024-től 

 

2024. január 1-től a 3 százalékos kamatozású támogatott hitel is megmarad azok számára, akik igénybe vehetik a CSOK-ot is, a CSOK-kal megegyező célokra használható fel. Az igényelhető összeg sem változott.

Új lakás vásárlása vagy használt lakás vásárlásával egy időben megvalósuló korszerűsítés és/vagy bővítés esetén az elérhető esetén az elérhető maximális hitelösszeg:

       2 gyermek esetén 10 millió Ft;

       3, vagy több gyermek esetén 15 millió Ft

Korszerűsítés és/vagy bővítés esetén elérhető maximális hitelösszeg:

       2 gyermek esetén 5 millió Ft;

       3, vagy több gyermek esetén 7,5 millió Ft.

A kölcsön kamatainak megfizetéséhez az otthonteremtési kamattámogatást az állam a kölcsön teljes futamidejére, de legfeljebb 25 évre nyújtja.

1 gyermek esetén ez a hitel nem vehető igénybe semelyik esetben sem. Továbbá 2024-től a CSOK-hitel is csak a CSOK esetén említett kistelepüléseken és külterületen levő ingatlanok esetén marad elérhető, valamint használt lakás vásárlása esetén csak abban az esetben, ha ez párosul bővítési/korszerűsítési munkálatokkal.  

 

 

Az adóvisszatérítés marad, az illetékmentesség megszűnik 2024-ben 

 

Akik a CSOK-kal használt lakást bővítenek és/vagy korszerűsítenek, egyszeri alkalommal a beruházás 27 százalékos ÁFA-tartalmát igényelhetik vissza, legfeljebb 5 millió forintig. Akik új lakóingatlant építenek, azok 150 négyzetméter (lakás), illetve 300 négyzetméter (családi ház) alatti alapterületű lakóingatlan esetén 5 millió forintig visszaigényelhetik a költségeik 27%-os ÁFÁ-ját, függetlenül attól, hogy CSOK-ot igénybe vesznek-e a vásárláshoz vagy sem. Ez a két támogatás megmarad településtípustól függetlenül is, a költségeket 2018. január 1-je utáni számlákkal kell igazolni.    

Akik új családi házat vásárolnak vagy építenek CSOK-kal, azok szintén 150 négyzetméteres (lakás), illetve 300 négyzetméter (családi ház) alatti alapterületű lakóingatlan esetén a vételár 5%-os áfáját visszaigényelhetik, ha a vásárlás CSOK segítségével történt meg. Ebben az esetben nincs felső összeghatár, viszont ez a támogatás csak a preferált kistelepüléseken és külterületeken levő ingatlan esetén vehető igénybe. A költségeket ez esetben 2021. január 1-je után kiállított számlákkal kell igazolni.

Úgy tűnik, hogy a CSOK-kal vásárolt ingatlanokra korábban érvényes vagyonszerzési illetéktől való mentesség – ami az ingatlan vételárának 4 %-át tette ki – 2024. január 1-étől meg fog szűnni, ugyanis a rendelet nem említette ennek a kedvezménynek a fentmaradását.  

 

 

Összegzés, avagy mikor lenne a legelőnyösebb számodra a különféle családtámogatási eszközök igénybevétele?  

 

 

Babaváró hitel esetén, ha a feleség 30 évesnél jóval fiatalabb, és 2024-ben sem tölti be a 30 évet, érdemesebb a hitelfelvétellel 2024-ig várni a nagyobb összegért. 30 és 40 év közötti feleség esetén. ha nem biztos a várandósság 2024-ben, érdemes még most, 2023-ban felvenni a hitelt, ha meg biztos, akkor az emelt összeg okán 2024-ig érdemes lehet várni rá (de nem bevárva a 2025-öt, amikor 30 év feletti és 30 év alatti nők esetén teljesen megszűnik a babaváró hitel felvételének lehetősége).

CSOK vagy CSOK-hitel esetén, ha nagyobb településen levő ingatlannal kapcsolatos ügyletekről van szó, még most 2023-ban érdemes őket igénybe venni, mivel 2024. január 1-től ezek már nem lesznek elérhetőek. Ugyanez igaz akkor is, ha használt lakást szeretnétek venni bővítés/korszerűsítés nélkül, vagy új társasházi lakást vagy többlakásos lakóépületet, akár nagyobb településen, akár kisebb településen, mert 2023-ben még megtehetitek a CSOK támogatásával. A 2023-as lakásvásárlást támasztja alá a 4 %-os illetékkedvezmény megléte is, ami ha nem változnak a szabályok, 2024-ben el fog tűnni, és drágább lakás esetén érezhető költségspórolást jelent, valamint az adóvisszatérítések tágabb köre.

Viszont ha preferált kistelepülésen vagy külterületen szeretnél használt lakást venni és egyidejűleg korszerűsíteni/bővíteni, vagy meglévő lakást korszerűsíteni/bővíteni, akkor mindenképp érdemes kivárni a 2024-et a magasabb támogatási összegek miatt.   

Mindenesetre a számodra legelőnyösebb konstrukció megtalálása érdekében javasoljuk, hogy minél hamarabb, még 2023 folyamán kérd szakértőink segítségét, akikkel egy díjmentes konzultáció keretein belül biztosan megtaláljuk azt a megoldást, ami leginkább illik hozzád.

Hasonló cikkek

CSOKCsaládok otthonteremtési kedvezménye Ha a pároddal gyerekeket neveltek, vagy családalapítást terveztek, mindenképpen érdemes megfontolni, hogy lakásvásárláshoz, lakásépítéshez vagy bővítéshez igénybe vegyétek a

Hogyan készülj fel hatékonyan gyermeked támogatására? Két dolgot mindenképp figyelembe kell venned, hogy milyen célokra szeretnél félretenni és ehhez mennyi idő áll

A nemrégiben megjelent 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szerint