Az egészségnek ára van

az egészség ára

Hogyan tudod kiegészíteni a TB-det magán egészségbiztosítással?

„Egészség legyen, a többit megvesszük” tartja a mondás… mit ne mondjak, anyagias egy gondolat és lehetne még diskurálni arról, hogy a mentális, lelki vagy fizikai egészséget értjük e ezalatt. Az, hogy pénz nélkül mennyire tudsz jelen társadalmi berendezkedésünkben egészséges maradni megint csak vita téma lehet. Egy biztos, ahogy haladsz előre az életben egyre bölcsebb leszel. Ha még nem érzed egyértelműnek, hogy az egészség a legfontosabb dolog az életben akkor előbb utóbb úgyis rájössz. Sokan sajnos viszont csak akkor ébrednek erre rá, amikor az első vészhelyzet beüt az életükben és hirtelen felülír minden más szempontot.

Mint tudjuk, a legtöbb betegség gyógyítható, ha időben diagnosztizálják. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a szűrővizsgálatokra nehezen vesszük rá magunkat. Amit lehet azzal magyarázni, hogy senki sem szeret hónapokat várni egy-egy vizsgálatra aztán órákat várakozni a keserves hangulatú kórházi kórtermekben, biztosan így van ezzel a kedves olvasónk is. Ha pedig nem állami ellátást veszel igénybe akkor bizony mélyre kell nyúlni a zsebedben. Igen, rosszul hangzik, de nem muszáj a körülmények áldozatává válnunk.

A magán egészségbiztosítások pont erre biztosítanak megoldási lehetőségeket. A szűrővizsgálatokkal évente megbizonyosodhatsz egészségügyi állapotodról. Amennyiben valamilyen nem kívánt értéket kapsz, akkor pedig nem kell heteket-hónapokat várnod az orvosi kezelésre. A számlák miatt pedig nem kell aggódnod, mert a biztosító fedezi a kivizsgálások vagy akár az ez után következő kezelések költségeit is. Ez azért is jó, mert olyan biztosítást tudsz választani, amit a pénztárcád még elbír és előre be tudod kalkulálni a költségvetésedbe.

Cikkünkben részletesen levezetjük azt, hogy miért, hogyan és mit szükséges ahhoz tennünk, hogy minőségi egészségügyi ellátásban tudjunk részesülni megfizethető áron!

Mit miért fizetünk az államnak?

 

  1. Személyi jövedelem adó (15%) – A közkiadásokra fordítják (közpénz), pl: oktatás
  2. július. 01. -től átalakult a járulékok rendszere. Négy különböző járulékból olvadt össze a TB járulék (18,5%)

-Nyugdíjjárulék (10%) – A nyugdíjakat finanszírozzák belőle.

-Munkaerőpiaci járulék (1,5%) – Azok a munkanélküliek kapják meg ezt a részét a fizetésednek, akik éppen álláskeresési járadékban részesülhetnek.

-Természetbeni egészségbiztosítási járulék (4%) –  Gyógyítást, kezelést kapnak a betegek. Beletartozik a kórházi kezelés, gyógyszerellátás és különböző vizsgálatok az állami egészségügyi rendszer keretein belül.

-Pénzbeli egészségbiztosítási járulék (3% ) – Ebből rendezik a táppénzt, a Csecsemőgondozási díjat (CSED) és a rokkantsági ellátást is, és ezeket te is megkapod majd

Összesen a fizetésünk 33,5% az államé.

Mindezekért cserébe azt az ígéretet kapjuk, hogy ha mi hasonló helyzetbe kerülünk akkor ugyan úgy támaszkodhatunk a közösség megtartó erejére.

 

Tisztázzuk, hogy mi ennek az ígéretnek az alapja!

 

1. Rendszer!

TB, mint „PÉNZTÁRCA”
Úgy kell elképzelned ezt a rendszert, mint egy pénztárcát, ami az állam tulajdona. Bevételei leginkább az adófizető állampolgárok által befizetett összegekből vannak. Az itt felgyülemlett pénzt az állam költi el azokra a dolgokra, amelyeket ebből a pénztárcából kíván finanszírozni. Több tárca is van, amelyekből különböző dolgokat finanszíroznak.


Az alábbi ábrán láthatod az államháztartás bevételeinek megoszlását. Látszik, hogy a lakosság és a vállalkozások által befizetett adók és járulékok mekkora részt tesznek ki belőle.

Forrás: https://cdn.kormany.hu/uploads/sheets//d/d4/d48/d480cca8526041efb1e8b5d29ab9d49.docx

 

TB pénztárca kiadásai

Ahogy előbb említettem, minden pénztárcának más és más célt kell finanszíroznia, de a TB esetében komplex fogalomkörrel van dolgunk mert nem csak a díjmentes orvosi szolgáltatást, támogatott árú gyógyszereket vagy táppénzt szponzorálja ebből az állam. Előbb említett dolgok mellett a TB az alapja például a nyugdíjnak, az álláskeresési járadéknak, de még a gyermekgondozási díjnak is.


Az alábbi ábrán láthatóak az államháztartás kiadásainak megoszlása.


Forrás:
https://cdn.kormany.hu/uploads/sheets//d/d4/d48/d480cca8526041efb1e8b5d29ab9d49.docx

TB Pénztárca finanszírozási célja

Mindaddig amíg képes vagy önmagadról a saját munkáddal gondoskodni az állam tartalékképzésre kötelez. Ebből a tartalékból egy társadalmi védőhálót hoznak létre, amellyel biztosítják a betegek, munkaképtelenek és egyéb szolgáltatásra jogosultak rendszer általi ellátását.
Célja: Társadalmi védőháló fenntartása

2. Egészségbiztosítási alap


A TB járulék egészség biztosítási része ebbe a „kalapba” kerül.

Az alábbi ábrán láthatóak az alap kiadásai:

Ha nem vagy biztosított és magánegészségügyi biztosítással sem rendelkezel, akkor ezeket az ellátásokat csak térítés ellenében veheted igénybe. A fenti számokat elnézve igencsak magas áron.

TB egészségbiztosítási alap szolgáltatásainak sora

1. Természetbeni egészségügyi szolgáltatások

  • Orvosi kezelések: Diagnosztikai vizsgálatok, orvosi kezelések, műtétek,
  • Gyógyszerellátás: A piaci ár töredékéért
  • Kórházi ellátás: Díjmentes
  • Fogászati ellátás: Díjmentes
  • Megelőző vizsgálatok: Díjmentes
  • Otthoni szakápolás: Díjmentes

2. Pénzbeli egészségügyi szolgáltatások

  • Tappénz
  • Csecsemőgondozási díj (CSED)
  • Gyermekgondozási támogatás (GYET)
  • Gyermekgondozási ssegély (GYES)
  • Baleseti járadék
  • Rokkantsági ellátás
  • Rehabilitációs ellátás

Összefoglalva az Egészségbiztosítási alap (A TB egy egészségüggyel kapcsolatos része) a következő területeken tudja segíteni az életed:
1.Gyerkmekvállalás
2. Betegség
3. Baleset
4. Megváltozott munkaképesség

3. Biztosítottak köre

Két esetben lehetsz biztosított. Ha jövedelmedből levonják a TB-járulékot, vagy, ha külön megfizeted az egészségügyi szolgáltatási járulékot.

Bővebben: TB biztosítottak köre blog

Uniós szabályként egy EU-s állampolgárnak egyszerre csak egy országban lehet társadalombiztosítása. Ha ez külföldi társadalombiztosítás, mert az adott munkahely külföldi székhelyű, akkor a munkavállalót az alapján a biztosítás alapján kell ellátni mind külföldön, mind pedig itthon. Ugyanez vonatkozik a nálunk élő külföldi munkavállalókra: a biztosításuk lehet akár az anyaországukban, akár nálunk, mindenképp biztosítottnak számítanak, és jár számukra a magyar egészségbiztosítási szolgáltatás is.


Ajánlom, hogy igényeld az Európai egészségbiztosítási kártyát.

4. Ami miatt FONTOS a TB.

Nem csak egy-egy milliós nagyságrendű műtétről vagy pár szűrővizsgálatról van szó…
Gondolj csak a következőkre:

  • Sürgősségi ellátás
  • Influenza vagy foggyulladás esetén a gyógyszerek ára
  • Gyermekszülés

Természetesen az állami ellátás nem fed le mindent, és minőségileg is kifogásolható. Önmagában nem ad teljes védőhálót, pl: táppénzzel együtt is jócskán megérezheted a munkából való kiesést, hiszen kevesebbet kapsz készhez, amiből a gyógyszereket, ellátásokat, kezeléseket is ki kell fizetned.
Rádadásul egy nagyobb műtét vagy súlyos betegség esetén olyan kiadásaid keletkezhetnek, amelyek finanszírozására vagy mérséklésére az állami egészségbiztosítási rendszer nem ad lehetőséget.

5. Hogy mik a tervek a jövőre nézve?

Halljuk a politikusok és a közgazdászok szájából, hogy nagy pénzbőség nem lesz, legalábbis a közeljövőben nem lehet azzal számolni, hogy hirtelen fel lesz tőkésítve a magyar egészségügy.

ÖSSZEGEZVE: A TB szükségessége vitathatatlan. Minősége megkérdőjelezhető!

Tehát az ígéretben szó sincs magas szintű egészségügyi ellátásról. Olyan védőhálóról van szó, amelyet az állam ki kíván gazdálkodni a költségvetéséből.

 

Ellentmondás:

A beteg emberek gyógyítása nem túl jó befektetés az államnak és a finanszírozási keret is szűkös.

A mi szemszögünkből nézve pedig kevés olyan dolog van, ami fontosabb annál, hogy betegség esetén mielőbb meggyógyuljunk.

Mit tehetsz, ha ez számodra nem elegendő?

Az állami egészségügyet úgy érdemes értelmezni, hogy a teljes nem hagynak magadra, hiszen kaphatsz táppénzt és alapszintű orvosi ellátást stb.. de magas szintű ellátásra ne számíts. A jelenlegi büdzséből ennyire futja, nem tisztem belefolyni olyan latolgatásokba, hogy ez így jó vagy nem jó. Amit ki merek jelenteni az az, hogy ha beteg leszel akkor ez a fajta mentalitás nem egyezik a te elvárásaiddal, mert:

Neked, mint betegnek nem az az érdeked hogy beleférjen a kezelésed költsége a keretbe, hanem az, hogy a lehető legjobb ellátásban részesülj, mert a tudomány fejlődik, egyre jobb orvosok végeznek az egyetemeken, egyre hatékonyabb műszerek látnak napvilágot és ezek nem lesznek olcsóbbak. Jogosan mondhatod: Én azt szeretném, hogy engem a jelenlegi orvostudományhoz méltó körülmények között lássanak el.

Mint tudjuk, a legtöbb betegség gyógyítható, ha időben diagnosztizálják. A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a szűrővizsgálatokra nehezen vesszük rá magunkat. Amit lehet azzal magyarázni, hogy senki sem szeret hónapokat várni egy-egy vizsgálatra aztán órákat várakozni a keserves hangulatú kórházi kórtermekben. Ha pedig nem állami ellátást veszünk igénybe akkor bizony mélyre kell nyúlni a zsebünkben. Igen, rosszul hangzik, de nem muszáj a körülmények áldozatává válnunk. A magán egészségbiztosítások pont erre adnak megoldási lehetőségeket.

Hogyan oldja meg ezt a problémát a magán egészségbiztosítás?

Ez egy szolgáltatás finanszírozó biztosítási forma. Azt a célt szolgálja, hogy amennyire lehetséges meg tudd előzni a betegséget. Illetve, ha panaszod van akkor a lehető legrövidebb idő alatt minőségi egészségügyi kezelést kapj.

  • A szűrővizsgálatokkal évente megbizonyosodhatsz egészségügyi állapotodról.
  • Amennyiben valamilyen nem kívánt értéket kapsz, akkor pedig nem kell heteket-hónapokat várnod az orvosi kezelésre.
  • A számlák miatt nem kell aggódnod, mert a biztosító fedezi a kivizsgálásokat vagy akár a kezelések költségeit is.

Ez azért is jó, mert olyan biztosítást tudsz választani, amit a pénztárcád még elbír és előre be tudod kalkulálni a költségvetésedbe.

Miért fizess még egészségbiztosításra is, amikor a jövedelmemből levonják a TB-t?

Ha adófizető állampolgár vagy akkor a TB-t, azaz a társadalom-biztosítást kötelező befizetned.
Ezt felosztó-kirovó rendszerben osztják szét, tehát mindenki fizeti és aki éppen beteg annak finanszírozzák az ellátását. Így a kompenzáció mértéke nem áll összefüggésben a befizetés mértékével.

A magán egészségbiztosítás viszont szerződéses alapon működik. Olyan, mintha lenne egy Netflix előfizetésed, csak nem a szórakozásod, hanem az egészséged megőrzése céljából fizeted a havidíjat. Érdemes úgy tekinteni rá, mint egy TB-t kiegészítő szolgáltatásra. Az pedig, hogy mire terjed ki az a szolgáltatás díjától függ.

Ki lehet biztosított?

A TB által mindentől függetlenül lehetsz biztosított, nem számít a korod, életmódod, egészségi állapotod, vagy hogy mekkora veszélynek vagy kitéve.

FIGYELEM!

A megán egészségbiztosítás nem lehet akárki biztosított. Legtöbbször egy kockázat elbírálással indul, ahol felmérik a jelenlegi állapotodat, ettől függ, hogy vállalják-e a veled járó kockázatot. Vannak esetek, amikor pótdíj ellenében vállal vagy kizárásokat alkalmaz egy meglévő problémádra és abból eredeztethető további megbetegedésekre. (pl: Ha Valamilyen szívproblémád van akkor olyan betegségek mind kizárásban lesznek, amelyek a keringési rendszerrel szorosan összekapcsolhatók.)

Ne feledd, ez a biztosítási forma az egészséges emberek biztosítása, magyarul addig kell megkötnöd ameddig fiatal vagy és semmi bajod nincs, utána már nem tudod vagy nem éri meg.


Érdemes 25-30 év között megkötni egy alap csomagot kedvező feltételekkel és utána, az idő előrehaladtával nagyobb csomagra váltani és egyes kiegészítőket igénybe venni.

Hogyan válassz egészségbiztosítást?

Széles körű a választék, a hazai járóbeteg szakellátástól kezdve a komplexebb akár egész világra kiterjedő specialista orvosok általi kezelések szinte korlátlan igénybevételére jogosító csomagok között. Elsőre bonyolultnak tűnhet a csomag kiválasztása, hiszen sok szempontot figyelembe kell venni. Ezért érdemes konzultálnod szakértőinkkel, akik segítenek megtalálni neked ár-érték arányban a legjobb megoldást.

Egy jól megválasztott egészségbiztosítás segítségével folyamatosan kontrollálhatóvá válik az egészségi állapotod, biztonságban érezheted magad, miközben a bosszantóan hosszú várakozási időket és a lehangoló környezetet egyenesen elfelejtheted.

Hogyan működik ez majd a gyakorlatban?

Egy egészségügyi szolgáltatásban fogsz részesülni. A biztosító a partnereivel (egészségügyi intézetek) együttműködve megszervezi az ellátást, időpontot foglal és a szerződésben meghatározott mértékig (akár korlátlanul) átvállalja a kezelés és a vizsgálatok költségeit.

Amiket általában igénybe tudsz venni:

-ellátás szervezés
-időpont foglalás
-betegút szervezés
-szakorvosi, járó és fekvőbeteg ellátás
-életkorhoz igazított, preventív szűrővizsgálatok
-labor- és diagnosztikai vizsgálatok
-ambuláns és egynapos sebészet
-betegszállítás
-egyéb minőségi szolgáltatások

A biztosítók a feltételben meghatározott időn belül vállalják a szolgáltatás teljesítését. A minőségi szolgáltatás mellett az idő az amivel nagy mértékben tudod javítani az esélyeid.

Ami miatt fontos a TB-t kiegészítened Magán egészségbiztosítással.

Sajnálatos hír, hogy Magyarországon haltak meg a legtöbben megelőzhető betegségekben, kétszer annyian, mint az EU-ban átlagosan. Mint tudjuk, a legtöbb betegség gyógyítható, ha időben diagnosztizálják.

Bővebben: Rákbetegség költségei blog

A tapasztalat viszont azt mutatja, hogy a szűrővizsgálatokra nehezen vesszük rá magunkat. Amit lehet azzal magyarázni, hogy senki sem szeret hónapokat várni egy-egy vizsgálatra aztán órákat várakozni a keserves hangulatú kórházi kórtermekben

Ha pedig nem állami ellátást veszünk igénybe akkor bizony mélyre kell nyúlni a zsebünkben. Igen, rosszul hangzik, de nem muszáj a körülmények áldozatává válnunk. A magán egészségbiztosítások pont erre adnak megoldási lehetőségeket.

Fontos szempontok:

  • Sosem fogod tudni megmondani előre, hogy mikor milyen baj fog történni veled.
  • Amikor még fiatal és egészséges vagy akkor még jó ár-érték arányban tudod megkötni a biztosításod, utána már meg sem tudod vagy nem fogja megérni.
  • Amikor már megtörténik a baj akkor már késő lesz erre gondolnod.
  • Az állami egészségügy jelenlegi állapotából kifolyólag előfordulhat, hogy szükség esetén nem jutsz idejében megfelelő segítséghez.
A magánegészségügy mára nem luxus, hanem inkább szükséges befektetés a jövőbe!
  • A magánegészségügy esetén szinte mindenki halogatja az orvosa látogatását, mert drága. Ezzel szemben a biztosítás díját apránként rendszeresen kell fizetned, ami nem jelent majd extra kiadást számodra.

A piaci alapon működő magánegészségügyi rendszer napjainkban mindenki számára elérhető. Sürgősségi ellátáson kívül szinte minden más területen kiegészíti az állami szolgáltatásokat.

Ha te is elérhető áron szeretnéd igénybe venni a magánszektort akkor kérd szakértőink segítségét! Egy díjmentes konzultáció keretein belül biztosan megtaláljuk azt a megoldást, ami leginkább illik hozzád. Amennyiben elégedett voltál velünk, a jövőben bizalommal fordulhatsz tanácsadódhoz pénzügyi kérdéseiddel kapcsolatban.

  1. Érdeklődés
    • Jelezd nekünk érdeklődésed.
  1. Ügyintézés
    • Szakértőnk felveszi veled a kapcsolatot.
  1. Hozzád illeszkedő megoldás
    • A folyamat végén személyre szabott ajánlatot kapsz.

Hasonló cikkek

CSOKCsaládok otthonteremtési kedvezménye Ha a pároddal gyerekeket neveltek, vagy családalapítást terveztek, mindenképpen érdemes megfontolni, hogy lakásvásárláshoz, lakásépítéshez vagy bővítéshez igénybe vegyétek a

Hogyan készülj fel hatékonyan gyermeked támogatására? Két dolgot mindenképp figyelembe kell venned, hogy milyen célokra szeretnél félretenni és ehhez mennyi idő áll

A nemrégiben megjelent 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szerint

Egy korábbi kormánybejelentést követően a CSOK átalakításának részletszabályait tartalmazó kormányrendeletek 2023. július 11-én jelentek meg: ezek a 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet a