Új adó a megtakarításokra és befektetésekre – mikor vonatkozik rád?

A nemrégiben megjelent 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szerint – egyelőre a veszélyhelyzet ideje alatt – számos kamatadó köteles, magánszemélyekre vonatkozó megtakarítást és befektetést a 15 %-os kamatadón felül 13 %-os szociális hozzájárulási adó (szocho) is fog terhelni. Fontos viszont megjegyezni, hogy ez az új adóteher nem az összes befektetés és megtakarítás típusra fog vonatkozni. Továbbá az se mindegy, hogy a megtakarításokkal és befektetésekkel kapcsolatos szerződéseid mikor kerülnek megkötésre, vagy ha már megkötötted őket, mikor és hogyan rendelkezel a lekötött pénzösszegekkel te magad. Vizsgáljuk meg, hogy mely esetekben kell fizetni ezt az új hozzájárulást, és mit tudsz tenni ahhoz, hogy ne vonatkozzon rád ez az új adóteher!  

Milyen új esetekben kell fizetni szochot? 

A rendelkezések szempontjából a kulcsdátum a 2023. június 30., ugyanis a kormányrendelet július 1-én lép hatályba, és onnantól hatnak a rendelkezései. Mely esetekben kell fizesd ezt a szociális hozzájárulási adót június 30. után, és mely esetekben nem? 

       Banki betétek, fizetési számlák kamatjövedelme esetében a július 1-ével kezdődő időszakra járó kamat után kell fizess. Ez csak akkor érint, ha a bankodnál lekötés nélkül is fizetnek neked kamatot, ami ritka. 

       Lekötött banki betét esetében a 2023. június 30. napja után lekötött betét kamata után kell fizetni. Tehát ha a pénzedet a bankban június 30-ig kötöd le, akkor nem kell fizess szochot, még ha átnyúlik a lekötés időszaka június 30-án, akkor sem. Viszont ha július 1-től kezdődően kötöd le, vagy kötöd le újra, akkor már kell fizess. 

       Nyilvánosan forgalomba hozott és forgalmazott értékpapírok (kötvények, befektetési jegyek) kamatjövedelme esetén július 1-étől megszerzett értékpapír kamata, hozama után terhel szocho fizetési kötelezettség. Tehát ha legkésőbb június 30-ával bezárólag vásárolsz ilyet, akkor az ezeken elért nyereség után nem kell szochot fizetni. 

Lényeges, hogy ezeknél a „kollektív befektetési értékpapíroknál” és „hitelviszonyt megtestesítő értékpapíroknál” csak abban az esetben kell szochót fizetni, ha egyébként kamatadó is terheli őket. Ilyenkor a július 1-től megszerzett értékpapír kamatára, hozamára, továbbá az ilyen értékpapírok beváltásakor, visszaváltásakor, átruházásakor az árfolyamnyereségre kell fizetned a szochót.

       nyereménybetétre kisorsolt tárgynyeremény, értékpapír esetén a magánszemélyt teljes egészében a július 1-vel kezdődő időszak kamatjövedelmeként megillető vagyoni értékre vonatkozik.

       Július 1-től kezdve nyújtott tagi kölcsön kamata után is fizetni kell. 

       Július 1-től kötött biztosítási szerződés szja-törvény szerinti kamatjövedelemként megszerzett biztosítói teljesítésére. Életbiztosításra és nyugdíjbiztosításra kapott jövedelem után is kell fizetni, hogyha kamatadó köteles jövedelmünk származik belőle – vagyis ha a biztosításból a kifizetés nem nyugdíjszolgáltatásként történik (maga a nyugdíjszolgáltatás adómentes). A biztosítói teljesítésből – ha az nem kamatadómentes vagy nem az szja-törvény kamatadószabályai alapján minősül adóköteles jövedelemnek – a befizetett díjat meghaladó összeg után kell a szochót megfizetni. A befektetési (unit-linked) célú életbiztosítások után kell fizetni szochota kockázati életbiztosítás díja viszont ebből a szempontból nem minősül befizetett díjnak, így az ilyen kifizetésekre nem kell szochót sem fizetni. Itt is az a főszabály, hogyha június 30-ig megkötöd a biztosítási szerződésedet, akkor nem kell befizetned az új adónemet.

a malacperselyben vagy a párnahuzatban tárolt „megtakarítás” az új szabályok alapján is adómentes marad 

Bővebben a hosszú távú megtakarításokról

A hosszú távú megtakarítások továbbra is megérik, ha hosszú ideig megtartod a szerződést, ugyanis abban az esetben teljesen adómentes (így kamat és szocho-mentes) lesz. 

rendszeres díjas életbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás a 10. évtől válik teljesen adómentessé. 6 év után és 10 év előtt csak az adó felét (a szochonak és a kamatadónak is) kell megfizetni. A nyugdíjas előtakarékossági számla és az önkéntes nyugdíjpénztár is 10 év után lesz adómentes. A június 30-ig aláírt rendszeres díjas életbiztosításokesetében a rendszeres díjak után nem kell megfizetni a szochot. 

Az eseti és rendkívüli díjas megtakarítások az ötödik évtől adómentesek. 3 év után és 5 év előtt az adó felét kell csak megfizetni. Itt egy fontos változás, hogy a szerződés megkötése dátumától függetlenül csak a június 30-ig befizetett eseti és rendkívüli díjakra nem vonatkozik a szocho, a július 1-től befizetettekre viszont már igen. 

A tartós befektetési számlán tartott megtakarítás továbbra is 5 év után adómentesen felvehető, illetve 3 év után kedvezményes adózással.

 

Mely befektetéstípusokra egyáltalán nem vonatkozik az új adó? 

Az ingatlanalapok befektetési jegyéből származó kamatjövedelemre és a magyar állampapírok hozamára nem vonatkozik egyáltalán az új adó. 

 

Elszámolás az új szocho kapcsán

Ezzel kapcsolatban nem lesz dolgod, a biztosító, bank stb. intéz mindent, még adóbevallás szinten sem kell foglalkozz vele. 

 

Végül röviden arról, hogy mit érdemes tegyél az új adó kapcsán

A legfontosabb dolog, hogy a kormányrendelet 2023. július 1-től fejti ki a hatását, és addig egy csomó olyan pénzügyi intézkedést tudsz tenni megtakarítás és befektetés fronton, aminek köszönhetően nem fog rád vonatkozni az új adónem. Ezért javasoljuk, hogy minél hamarabb, június folyamán kérd szakértőink segítségét, akikkel egy díjmentes konzultáció keretein belül biztosan megtaláljuk azt a megoldást, ami leginkább illik hozzád. 

Hasonló cikkek

CSOKCsaládok otthonteremtési kedvezménye Ha a pároddal gyerekeket neveltek, vagy családalapítást terveztek, mindenképpen érdemes megfontolni, hogy lakásvásárláshoz, lakásépítéshez vagy bővítéshez igénybe vegyétek a

Hogyan készülj fel hatékonyan gyermeked támogatására? Két dolgot mindenképp figyelembe kell venned, hogy milyen célokra szeretnél félretenni és ehhez mennyi idő áll

Egy korábbi kormánybejelentést követően a CSOK átalakításának részletszabályait tartalmazó kormányrendeletek 2023. július 11-én jelentek meg: ezek a 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet a