CSOKCsaládok otthonteremtési kedvezménye Ha a pároddal gyerekeket neveltek, vagy családalapítást terveztek, mindenképpen érdemes megfontolni, hogy lakásvásárláshoz, lakásépítéshez vagy bővítéshez igénybe vegyétek a
Tippek és trükkök az olcsó és pénzügyileg tudatos nyaraláshoz
Mindannyian kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor egy élményekkel teli utazás anyagi szempontból kilátástalannak tűnik, vagy úgy érezzük, hogy csak egy rövid nyaralás fér bele. Ebben a cikkben összeszedtünk néhány tippet és trükköt, amivel pénzt lehet spórolni nyaralás alatt, és elérhetjük, hogy kevesebb erőforrásból is tartalmasan tudjuk eltölteni az időnket.
Időpont és helyszínválasztás
az online becsekkolással és belépőkártya kinyomtatással nem csak sorban állást spórolhatunk meg, hanem sokszor pénzt isegy jó nyaraláshoz a tengerparti strand és a pálmafák hozzásegíthetnek, de egy megfizethető és egyben hasonlóan tartalmas nyaralás más helyszíneken is megvalósítható
A megfizethető nyaralás aranyszabálya, hogy mind a helyszínt, mind az időpontot aszerint válasszuk ki, hogy mennyit bír el a pénztárcánk.
Hasznos lehet a főszezont elkerülni, ugyanis ilyenkor minden sokkal drágább. Akár a főszezon előtt és után is 1-2 héttel teljesen a főszezonnal megegyező időjárást és látnivalókat kapunk, de a turistaáradat és a magasabb árak nélkül. Az is egy jó taktika lehet, hogyha rugalmasabb szabadsággal rendelkezünk, hogy mind a helyszínt, mind az időpontot a költségek jelentős részét kitevő elutazás és hazautazás árához igazítjuk. Légijáratok esetén az ehhez szükséges összehasonlítások megtételéhez kiváló honlapok vannak, ahol egyeseknél akár helyszín és időpont megjelölés nélkül meg lehet keresni a legolcsóbb útvonalakat (ilyenek pl. Skyscanner, pelikan.hu, cheapoair, kayak.com, eDreams, liligo,Priceline, Momondo, Google Flights), de maguknak a légitársaságoknak a viteldíjkereső oldala is gyakran megfelel erre a célra. Ezeket az oldalakat inkognitó módban nézzük, ugyanis a repülőjegyeknek sokszor „rugalmas” árképzése van, és hajlandó magasabb árat mutatni, hogyha úgy érzi az oldal, hogy sürgős lenne nekünk a jegyvétel. Számos esetben pedig hibásan kitett ajánlatok miatt hihetetlenül olcsón lehet eljutni bizonyos úticélokra (ezeknek a feltárására szakosodott pl. az Utazómajom oldal).
Helyszín kapcsán az is költségcsökkentő tényező lehet, hogyha nem a turisták által leglátogatottabb helyekre megyünk, amely helyeken az árak is teljesen a turistákhoz vannak igazodva. Rengeteg olyan úti cél van, ami tele van érdekes látnivalókkal, de (még) ezekről a szélesebb nagyközönség nem tud, ezért a tömeg is kisebb, és az árak is barátibbak. Egy adott ország általános drágasága is befolyásoló tényező lehet, ezért Közép-Kelet Európában vagy a Balkánon is bátran keresgéljünk, ahol akár Nyugat-Európánál és Magyarországnál sokkal olcsóbb, de közben látnivalókban gazdag úticélokat találhatunk.
Szintén azt is számoljátok bele, hogy mikor tudtok többen utazni, ugyanis rengeteg olyan csoportos kedvezménylétezik, amivel mindannyiótok számára olcsóbb az utazás vagy a programok egy része.
Aki pedig nem szívbajos, az akár megvárhat mindenféle „last minute” akciót is.
Utazás, közlekedés
A magas üzemanyagköltségek és a nagy távok miatt az autóval utazást érdemes átgondolni, de ha muszáj, akkoris lehetőleg úgy próbáljuk ki, hogy minél több az utas, az üzemanyagköltség pedig szétdobásra kerül.
Repülő esetén sokszor, de nem mindig a fapados légijáratok jelentik a legolcsóbb megoldást, ezért ilyenkor minden lehetőség vegyünk végig, és ne legyenek kizárva a nem fapados légitársaságok szolgáltatásai sem.
A fapados légitársaságok esetén arra ügyeljünk, hogy az alacsony áruk annak köszönhető, hogy a legtöbb más szolgáltatóhoz képest sokkal kevesebb bónusz szolgáltatást tartalmaz, amiket ha mégis igénybe venne valaki, drágábban tud kijönni a végén. A leggyakoribb probléma a csomagméret és mennyiség szokott lenni. Ha tudunk, pakoljunk csak annyit, amennyi belefér a kézipoggyászunkban, amire nem szoktak felszámolni díjat. Ha mégis több holmi kell, akkor pedig figyeljünk a szolgáltató oldalán megadott méretek és tömegek betartására, illetve a minél kevesebb csomagra, ugyanis ha ezeket nem tartjuk be, megint plusz díjakat számolnak fel – előfordulhat olyan, hogy egy-egy plusz csomag fapados légitársaság esetén kerül annyiba, amennyiből megérheti akár egy hagyományos társaságot választani. A becsekkolást és a beszállókártya kinyomtatást még otthon intézzük el, ugyanis ez a repülőtéren gyakran felárhoz kötött. Elsőbbségi beszállásra nem érdemes előfizetni, mert több pénzért semmivel nem jutunk előrébb, ugyanis a legtöbb ilyen járat teltházas lesz a végén, és a nem elsőbbségi utasok is időben feljutnak a repülőre. Jegyvásárlásnál arra is figyeljünk oda, hogy ne legyen semmi olyan bepipálva, amiért plusz összeget számolhatnak el (pl. repülőtársaság biztosítása stb.). A retúrjegy általában olcsóbb, de megvétele előtt bizonyosodjunk meg róla, hogy ez tényleg így van, és nem érdemes inkább külön venni oda és vissza a jegyeket.
az online becsekkolással és belépőkártya kinyomtatással nem csak sorban állást spórolhatunk meg, hanem sokszor pénzt is
Nem mindig a közvetlen útvonal a legolcsóbb az úti cél irányába, gyakran olyan is akad, hogy átszállásokkal sokkal olcsóbban jutunk el az úticélunkba, még ha időben ez hosszabb is.
Bécsi átszállás esetén célszerű lehet Bécsbe repülő helyett olcsóbb nemzetközi busz vagy vonatjáratokkal eljutni.
A repülőtérről a városba helyi tömegközlekedéssel (vonattal, busszal) menjünk, ugyanis a repülőtéri taxik magasabb tarifával dolgoznak a többi taxihoz képest.
A repülőgépen a túlárazott büfét hagyjuk ki.
Ne felejtsünk el utánajárni a célország útlevél/vízum szabályzatának, és semmilyen fontos dokumentumot ne hagyjunk otthon.
Vonat és busz esetén járjunk utána a helyi árképzés sajátosságainak, ugyanis sokszor egy megfelelően választott bérlettel jelentős árcsökkentést érhetünk el.
A helyszínre érkezve pedig merjünk gyalogolni minél többet, ugyanis gyalog belátható időn belül a legtöbb látnivaló elérhető, és így még az utazáson is spórolunk. A helyi „városnéző” buszoknál sokkal olcsóbb megoldás ez. Ha meg mégis nagyobb távra kell menni, ismerjük meg a helyi tömegközlekedés jegy és bérlettípusait, és a számunkra legolcsóbb és az igényeinknek legjobban megfelelő megoldást válasszuk. A helyi tömegközlekedés opcióinak megismerésében tud segíteni a Rome2Rio oldal.
Végül arról is ejtsünk néhány szót, hogy amennyiben nagyobb távolságra utaznánk az EU/EGT területén belül, és közlekedési eszközünk sokat késik, van lehetőségünk kártérítést igényelni. Egy EU-s jogszabály (261/2004/EK rendelet) miatt az EU/EGT területéről induló vagy az EU/EGT területére bejegyzett légitársaság által üzemeltetett és oda is érkező repülőgép minimum 3 órás késése esetén (ami nem vezethető vissza rendkívüli körülményekre) kártérítésre jogosult az utas (bővebben erről itt). De már 2 óra késés esetén is jogosult ellátásra a helyszínen (pl. étel-ital). Jelentős vonatkésés esetén az 1371/2007/EK rendelet szerint az EU/EGT területén belül a menetjegy árának 25 %-os visszafizetését lehet igényelni 60–119 perces késés esetén, és a menetjegy árának 50 %-os visszafizetését 120 perces vagy azt meghaladó késés esetén (további információk erről itt). A MÁV ennél is kedvezőbb, ugyanis 60 perc helyett már 30 perc késéstől jár ez a kártérítés helyjegyes vonatok esetében. (Buszkésés esetén kártérítés csak akkor jár, hogyha a szolgáltató nem ajánl fel alternatív járatot az úti cél elérésére vagy nem hajlandó visszatéríteni a jegyárat és megoldani a kérelmező visszajutását az első kiindulási helyére. De frissítő, étel 1,5 órás késés esetén, legalább 3 órás várható útnál ilyenkor is jár. További részletek itt.)
Szállás
Szállással kapcsolatban fontos szempont, hogy jó esetben csak aludni, esetleg étkezni járunk oda, így teljesen felesleges egy magasabb komfortfokozat. Ezért bőven megéri hotel helyett egy hostelben, airbnb-ben, esetleg egy apartmanban megszállni. Ha van elérhető kemping a környéken, az is egy olcsó szálláslehetőség lehet. Viszont ha tényleg nincs elegendő forrásunk a szállásra, arra a couchsurfing lehet a megoldás, amely során emberek a kanapéjukat ingyen kiadják másoknak. Erre jó oldal a couchsurfing.com. Ha ezt választjuk, mindenképp nézzük meg, hogy milyen értékeléseket kapott az illető, és eszerint keressünk szállást.
a couchsurfing azért is hasznos, mert a házigazdától hasznos tanácsokat kaphatunk a úticélunkkal kapcsolatban; kétségtelen, hogy maga a szolgáltatás ingyen van, de érdemes hoznunk valamilyen ajándékot neki otthonról
A szállás esetében a helyszín is sokat nyom latba, ugyanis minél közelebb vagyunk a városközponthoz, annál magasabbak az árak, ezért olcsóbb lehet a városközponttól távolabbi szállásban gondolkozni.
Szállásokkal kapcsolatban remek összehasonlításokat tartalmaz pl. a Trivago, ami több oldal adatait is átfésüli. De gyakran közvetlenül a szálláshely honlapján/tulajdonosától lehet a legolcsóbban megszerezni a helyet, kikerülve a közvetítő oldalnak az ilyenkor fizetendő jutalékot.
Evés-ivás
Étkezés terén előzetesen vizsgáljuk meg a célország árszínvonalát (pl. a Numbeon). Ha drágább a magyar viszonyokhoz képest, célszerű itthonról hozni élelmet. Vízzel kapcsolatban olcsóbb és környezetbarátabb is, ha egy nagy palackot/kulacsot szerzünk be, és azt töltjük meg csapvízzel, és a helyi ívókutaknál vagy mosdókban töltjük újra, mint folyton vásárolni újabb palackokkal. Használjuk ki a szállás adottságait is: ha lehetséges főzni, főzzünk, mert azzal kedvezőbben jövünk ki, mint egy étteremmel. Keressük meg a helyi lakosok által gyakran látogatott boltokat, bárokat, éttermeket, utcai étkezdés helyeket, mivel jellemző, hogy a települések központjaiban, turistanegyedeiben az árak magasabbak/túlárazottak (netalántán le is húzzák a gyanútlan turistát), mint a település más részein, ezért a helyiek sem ott vásárolnak – ennek további előnye az is, hogy a helyi kultúrát is autentikusabb szemszögből tudjuk megismerni.
Programok
Számos látványosabb program állandóan vagy bizonyos időszakokban olcsóbb vagy ingyenes, érdemes lehet ennek utánanézni, és kihasználni ezeket a lehetőségeket. Az sem ritka, hogy elővételes belépővel vagy csoportosan kedvezőbb áron juthatunk be egyes helyekre. Ha létezik valamiféle városkártya/közlekedési kártya, azt is fontoljuk meg: sokszor egy ilyesmivel össze lehet szedni annyi kedvezményt programokra vagy a helyi közlekedésre, ami bőven meghaladja a kártyára elköltött összeget. A programlehetőségekről, nevezetességekről, helyekről egész jó értékeléseket találhatunk a tripadvisoron.
számos közlekedési eszközre és helyi nevezetességre ad jelentős kedvezményt pl. a Salzburg városkártya
Magyarországon, ha vízparti célpontot keresünk, azt is vegyük figyelembe venni, hogy pl. a Balatonon a strandok többsége fizetős, a Velencei-tónál vagy a Tisza-tó környékén viszont hasonló minőségben bőven lehet találni még szabadstrandot.
Pénzügyi tippek, turistacsapdák elkerülése
A pénzváltást ne a határon, vagy mindenféle kedvezőtlen árfolyamú és magas költségű pénzváltó helyen vagy magas tranzakciós díjú helyi bankautomatánál végezzük el, hanem még otthon egy olyan helyen, ahol megbízható módon és kedvező árfolyamon dolgoznak. Hazajöttünkkor meg a megmaradt valutával kapcsolatban gondolkozzunk el, hogy kellhet-e még, és ha igen, rakjuk el egy későbbi utazás céljára inkább, minthogy a fölösleges visszaváltással újabb összegeket veszítsünk.
a „lehúzós” pénzváltó automaták magyarországi megfelelőit Budapest „bulinegyedéből” sokan ismerhetik, ne használjuk külföldi „testvéreiket” sem
A szuvenírboltokat kerüljük el! Ezek a helyek a turistákra szabott magasabb árakkal dolgoznak, sokszor a termékeiket a települések helyiek által használt részén akár kedvezőbb áron is megvásárolhatjuk (vagy éppen mi készítsünk magunknak haza valamiféle ízlésesebb ajándékot pl. az elkészült fotókból).
Klisének tűnik, de pakoláskor pedig figyeljünk oda, hogy mindent, amit szerettünk volna, elhoztunk-e magunkkal! Helyben vásárolni olyan dolgokat, amiket otthonról is elhozhattunk volna, értelemszerűen pluszköltést jelent.
Utasbiztosítást még otthon mindenféleképpen kössünk külföldi út esetén! Ha valami baj történik, rendkívül drága tud lenni a külföldi orvosi kezelés utasbiztosítás nélkül, ezért ez legyen az a szolgáltatás, amin ne spóroljunk. A megfelelő utasbiztosítás megtalálásában egy díjmentes konzultáció keretein belül szívesen segítenek pénzügyi szakértőink is.
Hasonló cikkek
Hogyan készülj fel hatékonyan gyermeked támogatására? Két dolgot mindenképp figyelembe kell venned, hogy milyen célokra szeretnél félretenni és ehhez mennyi idő áll
A nemrégiben megjelent 205/2023. (V. 31.) Korm. rendelet a szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény veszélyhelyzet ideje alatt történő eltérő alkalmazásáról szerint
Egy korábbi kormánybejelentést követően a CSOK átalakításának részletszabályait tartalmazó kormányrendeletek 2023. július 11-én jelentek meg: ezek a 302/2023. (VII. 11.) Korm. rendelet a